Radni naslov ovog teksta je bio: Završio* si Farmaceutski fakultet (ili ubaci ime svog fakulteta), SAMO TO?!
Iako Farmaceutski fakultet spada u teže, a takvih ima još dosta (da li su i vama na dočeku brucoša pričali kako je baš vaš fakultet jedan od najtežih? Verujem da da. 🙂 ), danas završeni fakultet zaista nema snagu kakvu je imao ranije. Naročito sada, u vreme hiperprodukcije fakultetskih diploma. (Disclaimer: u ovom tekstu se nećemo baviti „aleternativnim“ načinima završavanja fakulteta.)
Niti garantuje znanje, niti veštine. Garantuje samo da si uporan.
To je veliki plus sam po sebi, ali šta kada to isto ima sto, dvesta ili hiljadu tvojih kolega? Zašto ne bi uradio nešto da se odmah izdvojiš? U početku ćeš, naravno, imati nula radnog iskustva, ali to ne znači da ne treba i ranije da pokažeš svoje kvalitete i iskoristiš neke mogućnosti.
Hire for attitude, train for skill.
I pre nego što pređem na predloge, napomenuću da uopšte nije uvek neophodno nešto znati da radiš da bi dobio posao koji želiš. Ja bih, a i dosta pravih poslodavaca, uvek pre zaposlila nekog ko je ambiciozan, odgovoran, sposoban, željan znanja, entuzijastičan prema poslu, pa čak i da ne zna da obavlja konkretni posao, nego nekog ko možda ima tu stavku u CV-ju ali je potpuno nezainteresovan. Pokaži da si znatiželjan i da ne učiš/radiš samo zato što „moraš“ i samo onoliko koliko „moraš“.
Ima puno kompanija koji će ti ponuditi edukaciju i trening koji ti je potreban da bi se što pre osamostalio, a tvoje je da svojim postupcima pokažeš da si spreman da radiš na sebi.
Zapamti, gotovo da ne postoji veština koju ne možeš savladati.
Ali evo šta možeš uraditi da poslodavcu barem malo pomogneš da izabere baš tebe:
STUDENTSKI NAUČNO-ISTRAŽIVAČKI RADOVI, PROJEKTI, KURSEVI, TRIBINE, SEMINARI
Raspitaj se na svom fakultetu koji projekti se sprovode i uključi se u neki koji te zanima. Osim sticanja novih znanja i iskustva, tu ćeš imati priliku da upoznaš različite ljude, različite perspektive i ideje. Sve to ti može otvoriti vrata i ka nekim drugim vrstama saradnje, a tvom budućem poslodavcu pokazuje tvoju proaktivnost i strast prema struci i inovacijama u tom polju.
Ja sam dve godine radila istraživanja iz farmaceutske tehnologije pri Centru za naučno-istraživački rad studenata i zahvaljujući tome upoznala sjajne kolege, videla kako eksperimenti funkcionišu u praksi, imala dva objavljena rada prezentovana na Kongresu biomedicinskih nauka sa međunarodnim učešćem, i sa svim tim podacima i rezultatima imala materijal za kasniji master rad, što mi je olakšalo istraživanje jer sam pisala o onome kroz šta sam lično prošla, što sam videla i potvrdila.
Takođe, na našem fakultetu su se organizovale i razne radionice za savetovanje pacijenata, studentsku mobilnost za studiranje u inostranstvu, susreti studenata medicine i farmacije…
Sigurna sam da se i na tvom fakultetu odvijaju razni zanimljivi projekti. Ne ustručavaj se da uskočiš u onaj koji ti deluje najprimamljivije, jer je korist koju ćeš imati od takvog iskustva ogromna!
A možda možeš i ti da započneš i organizuješ neki, što da ne?
STUDENTSKI PARLAMENT
Ako te zanima studentsko organizovanje, rad na poboljšanju uslova studiranja i organizovanje različitih studentskih događaja, moja srdačna preporuka je da se priključiš studentskom parlamentu. Pored dobrog druženja i upoznavanja različitih ljudi, imaćeš priliku da suštinski učestvuješ u pozitivnim promenama na fakultetu koje mogu biti od značaja i tvojoj generaciji, novim studentima, kao i samim profesorima u radu.
Takođe, poslodavci vrlo blagonaklono gledaju na ovakvu inicijativu u toku studiranja, jer pretpostavljaju da ćeš biti dobro organizovan, spreman za napredovanje, kao i da ćeš verovatno uspešno predvoditi timove u poslovnim projektima.
GODINA U INOSTRANSTVU
Najveća stvar zbog koje se neprežaljeno kajem jeste to što nisam iskoristila jednu godinu studiranja u inostranstvu kroz razmenu studenata.
A nije da nije bilo prilike.
Kako su čovekov najveći neprijatelj izgovori i premišljanja, tako je bilo i u mom slučaju. Nedostatak finansija, snalaženje, dileme da li ću uspeti da se priključim svojoj generaciji kad se vratim, gde ću imati smeštaj, da li ću nešto propustiti. A samo bih dobila.
Ali hajde, bila sam mlada (da ne kažem glupa 😀 ) i nije bilo nikog u okolini da mi ukaže da grešim.
A ti, ako još nisi: obavezno, ali obavezno iskoristi svaku priliku da studiraš u inostranstvu!
Pitaj bilo koga ko je to uradio, garantujem ti da nećeš naići ni na koga ko žali za tim. Samo suprotno. Možda ćeš čuti da je bilo teško, ali da se kaje – nikako.
Novo znanje, njegova drugačija primena, praksa, iskustvo, samostalnost, nezavisnost, novi uvidi, kulturne razlike, drugačiji ljudi, sve to je neprocenjivo i može ti promeniti život. Da kažem moderno, potpuno će ti promeniti mindset :), a to će sve uticati i na tvoje kasnije životne odluke.
Nisi siguran kako da dođeš do takve prilike?
Ima puno studenstkih organizacija za mobilnost studenata, kao što je Erasmus. Ja nemam to iskustvo, pa bolje da ne pričam puno o tome – izguglaj. Puno korisnih informacija o besplatnom studiranju u Americi imaš kod Jovane Miljanović na njenom sajtu. Kad si već tamo, pogledaj i ostale sjajne stvari koje ona radi. 🙂
A odsustvo ne mora da traje celu godinu. Može biti dva meseca rada preko leta kroz Work&travel varijante. Može i nekoliko kongresa od po nekoliko dana. Sve znači.
Za kraj (ovog dela) reći ću ti da je malo šta nemoguće. Može biti dovoljno i samo jedno originalno (možda i ludo!) motivaciono pismo da baš ti budeš izabran. Znam za primer jedne devojke koja je bila odbijena za plaćeno studiranje, pa je pisala ubedljiv mejl gradonačelniku svog mesta i od njih dobila novac za celu godinu studiranja.
Ko riskira, taj profitira, kaže Del Boj. Pitanje je samo da li to zaista želiš.
A poslodavci?
Oni za koje želiš da radiš biće oduševljeni. Čak i da si pauzirao godinu studija zbog odlaska u inostranstvo, ceniće to. Niko te neće pitati za prosek, već šta si sve radio i naučio tamo. Za njih ćeš biti neko ko želi da proba nešto drugačije, pa da te nove ideje donese i u njihovu kompaniju.
ONLAJN KURSEVI
Studiranje u inostranstvu ti iz nekog razloga nije dostupno? Ili ti je dosadno na letnjem raspustu? Ili bi da čitaš nešto drugo u pauzi od učenja ili dok čekaš odgovor na prijavu za posao?
Imaš znanje celog sveta dostupno na jedan klik od tebe.
Postoje kursevi na bilo koju temu koju možeš da zamisliš, a većini se možeš priključiti i besplatno ili za malu sumu novca. Naravno, mnogi koji vrede i koštaju, ali takvo ulaganje se uvek isplati.
Na ovu temu planiram da pišem detaljnije i dam preporuke za najbolje platforme i kurseve, ali za sada – ovakav način učenja možeš iskoristiti da savladaš bilo koju veštinu koja ti može biti potrebna a ne uči se na tvom fakultetu. Ovo ti je prilika da budeš proaktivan i da nešto već znaš da radiš dobro pre nego što te pozovu na taj razgovor za posao.
Nemoj da budeš ona osoba koja kuka kako nema posla. Iskoristi vreme dok čekaš i nauči nešto što te zanima i za šta misliš da će ti trebati na budućem poslu. Mnogi kursevi daju sertifikate, pa ti to može postati i dodatna stavka u CV-ju i stavka koja te izdvaja iz mora drugih sličnih.
To mogu biti kursevi na teme iz tvoje struke, ali mogu biti (i treba da budu) i kursevi na temu univerzalno potrebnih veština, npr. komunikacije, prezentovanja i javnog nastupa, pisanja (i kopirajtinga), u Excelu i drugim kompjuterskim programima, zatim kursevi stranih jezika, digitalnog marketinga, organizovanja, upravljanja i još mnogo toga.
Izaberi neki koji ti leži i koji te zanima – i kreni. Videćeš da postaje zarazno. 🙂
STAŽIRANJE
Imala sam prilike da upoznam puno stažera, kako tokom svog stažiranja, tako i kasnije kao mentor.
Iako su to često bili sjajni i motivisani ljudi, dešavalo se da budem jako razočarana u njihovu (ne)spremnost da nešto novo nauče. Većina njih je tu da samo uzme potpis i da, po mogućstvu, staž „odradi“ samo radi reda. Samo da taj papir bude tu, da se nađe.
Moj savet tebi jeste da svoje stažiranje maksimalno iskoristiš.
Pitaj, zapisuj, isprobavaj, greši, ispravljaj, nauči, predloži. Retko kad će ti biti omogućeno da učiš i radiš bez pune odgovornosti i da neko motri na tebe i daje ti (besplatne) savete. To je neprocenjivo.
Ako si farmaceut i ako nikad u životu ne planiraš da radiš u apoteci, opet iskoristi sve što ti se pruža kroz stažiranje. Svako znanje, iskustvo i odnos sa kolegama ti mogu značiti, nemoj gubiti vreme i presedeti smene koje „moraš“.
Ovo važi za bilo kakvo stažiranje ili volontiranje. Iskoristi i upijaj sve.
VOLONTIRANJE
Nemoj da ti bude ispod časti da u nekoj kompaniji u početku radiš volonterski. Mnogo ćeš naučiti i bićeš mnogo samostalniji kada se budeš zaposlio.
I ne moraš čekati da neka kompanija objavi poziv za volontiranje ili zaposlenje. Ukoliko žarko želiš da radiš u nekoj kompaniji koja nije raspisala nijedan konkurs, napiši im iskreno i originalno motivaciono pismo, objasni zašto toliko želiš da radiš kod njih, ponudi i probno volontiranje (na nekoliko meseci). Neki će te odbiti, neki neće ni odgovoriti, ali nekom će se dopasti tvoja inicijativa. Zaista ništa ne gubiš.
Ovde samo pazi da volontiranje i tvoja obuka ne preraste u iskorišćavanje.
Nažalost, ima i takvih firmi kojima je zgodno da imaju besplatnu radnu snagu. Ako smatraš da si dovoljno vremena volontirao i na jednom mestu naučio dovoljno, porazgovaraj s nadređenima i zatraži ugovor o zaposlenju ili traži dalje one koji će ceniti ono što imaš da im ponudiš.
POLA RADNOG VREMENA
Bilo da si zbog nedostatka novca primoran da pored studiranja budeš zaposlen, bilo da želiš da radiš zbog dodatne zarade, na primer za neko putovanje, posao s pola ili manje radnog vremena (part-time job) donosi ti razne pogodnosti, radne navike, iskustvo, kao i uvid u poslovne odgovornosti.
Čak i da posao nema nikakve veze s fakultetom koji studiraš, time se svakako izdvajaš iz mase kolega, a poslodavcima pokazuješ da si vredan, organizovan, kao i da poseduješ dodatne veštine osim fakultetskih.
I ovde bih te savetovala da probaš da svoje vreme naplaćuješ po satu.
Držao privatne časove ili nekome prekucavao tekst u tabele, radio u kafiću, prodavnici… – tako ćeš više zaraditi, a imaćeš više vremena za učenje i druge aktivnosti. Svakako ti nije neophodan ugovor na puno radno vreme zbog zdravstvenog osiguranja, jer ga kao student imaš.
Tako na primer možeš zaraditi 1000 dinara za čas ili dvočas (zavisi od mnogo faktora) ili ti to može biti dnevnica za 6 ili više sati rada. Šta je isplativije?
SPORT I UMETNOST
Možeš naći i druge aktivnosti koje te ispunjavaju. Na mom fakultetu, a i mnogim drugim, postoji Sportsko društvo, pa ako voliš sport, možeš se priključiti raznim timovima, ići na treninge s kolegama i kasnije se takmičiti sa timovima drugih fakulteta.
Ako si pak umetnička duša, imao si mogućnost da se priključiš fakultetskom horu i fotografskoj sekciji. Raspitaj se šta postoji na tvom fakultetu, a uvek možeš i smisliti nešto novo. Kod nas hor nije postojao dok se kolege nisu pokrenule da tako nešto oforme.
A iskustva su nezaboravna. 🙂
STUDENTSKE NOVINE / BLOG
Da li tvoj fakultet ima studenstki časopis ili blog u okviru zvaničnog sajta?
Možeš pisati članke na teme koje te interesuju, steći dodatno znanje u toku istraživanja za tekst. Naučićeš dosta o pripremi teksta za čitaoce i videćeš kakav je osećaj da se nešto tvoje objavi.
Evo i jednog mog teksta Formula uspešnog farmaceuta objavljenog u časopisu „Doživeti 100” nakon održane radionice na Farmaceutskom fakultetu (doduše, nakon mojih studija).
A možeš i ti, kao i ja sada, početi sa pisanjem svog bloga. 🙂
Na sve ove načine te budući poslodavci mogu bolje upoznati i pre nego što dođeš na razgovor. A možda te i oni prvi kontaktiraju zbog nekog teksta i utiska koji si ostavio na njih, ko zna! 😉
ZNANJE JEZIKA
Znanje engleskog se danas skoro podrazumeva.
Pored učenja u školi, toliko smo mu izloženi kroz medije, filmove, serije, muziku, društvene mreže da je nemoguće da barem pasivno nešto ne naučiš.
Ne znam da li treba da pišem koliko je važno njegovo poznavanje, kako za poslovne, tako i za lične prilike. Bilo da tražiš „how to“ video-klip da ti pokaže kako se pravi neka igračka za dete ili neku naučnu studiju za rad koji pišeš, treba ti engleski.
Evo, ja sam potpuno sama napravila ovaj sajt isključivo zahvaljujući znanju engleskog. Dobro, i upornosti i ozbiljnim frustracijama u nekim momentima. 🙂
Možda ćeš raditi u multinacionalnoj kompaniji i engleski će biti jezik na kome će se voditi sastanci. Značiće ti da možeš da razumeš i da izneseš svoje mišljenje. Ako znaš jezik, velika je šansa da ćeš dobijati i bolja radna mesta ili će baš tebe zvati za rad na nekom važnom projektu. Pa i za „običan“ rad u apoteci, veća je šansa da ćeš raditi u boljoj, većoj i opremljenijoj apoteci ako znaš engleski, jer tu možda dolaze stranci i potrebno je i da njih možeš da uslužiš.
I tako dalje i tako dalje, jasno ti je.
Nađi način koji je tebi najzgodniji da dodatno usavršiš jezičke veštine, ili ih proširiš na poslovni engleski. Upiši kurs. Prebaci telefon i društvene mreže na engleski. Slušaj potkaste. Gledaj filmove i serije sa engleskim titlom, ili ga, još bolje, potpuno izbaci. (Ja sam trenutno u stadijumu da mi smeta srpski prevod jer nema šanse da se neke fore dobro prevedu, često se izgubi kontekst, a i navikla sam se da gledam samo engleski. Jedino još nisam skroz opuštena bez engleskog titla, napornije mi je kada je govor brz ili kada gledam npr. Downton Abbey. 🙂 Ali to mi je sledeći cilj.)
I najbitnije: što pre probaj da porušiš blokadu i da ga progovoriš!
Za učenje bilo kog jezika najlakše je doći do toga da ga razumemo, ali da propričamo, to već ide mnogo teže. Ali nema sramote i straha od grešaka. Grešićeš sigurno, ali će te uglavnom razumeti. Pričaj na moru sa strancima koji isto tako nemaju pojma i nemaju blama. 🙂 Nađi nekog da pričaš na Skajpu, ili se dopisuj na engleskom za početak. Samo se pokreni. Evo, na primer, Marija Krsmanović svakog ponedeljka organizuje kafu za pričanje samo na engleskom, svako može da dođe, a pravilo je da nema pravila. Sjajno! Planiram da dođem na neku od sledećih.
I vremenom ćeš se razvijati, uvežbati i opustiti.
I onda su ti sve informacije, kontakti i znanje sveta dostupni!
A da li možeš da zamisliš koliko je onda vredno ako znaš još neki jezik pored engleskog?
Ulaganje vremena u učenje jezika nikad nije bačeno. Možeš i zarađivati od njihovog poznavanja. Ako ti je to želja, pogledaj šta radi Dragana Vasilijević. Takođe, u učenju poslovnog engleskog ti puno može pomoći Olivera i njen English for success. Prosto, nađi mentora koji ti leži i uči!
RAD NA KOMPJUTERU
Imala sam koleginicu koja pored otvorene Eksel tabele ima digitron na stolu i tu računa, za svaki slučaj.
Jao. 🙂
Osnovno poznavanje MS Office paketa i mnogih drugih aplikacija ti zaista može olakšati život. A može biti i uslov prilikom zapošljavanja. Nemoj da samo to bude razlog da te ne izaberu na nekom konkursu.
Ja prva nemam neko spektakularno kompjutersko znanje, ali bitno je da u svakom momentu možeš da se snađeš. Ako ti npr. zatreba neka naprednija funkcija u ekselu, da umeš (bolje rečeno da želiš) da je nađeš. Guglanjem, traženjem pomoći od nekoga ko zna, pohađanjem kursa na npr. Udemyju ako ti treba za ozbiljniji rad… Za jedan vikend možeš vladati Ekselom. 😉
Nemoj ići pešice ako ne moraš.
Takođe, imaš i odlične aplikacije kao što je Trello za organizaciju ili Slack
za poslovnu komunikaciju.
Istraži, sigurno ćeš naći nešto što ti može uštedeti puno vremena u toku dana i
pomoći ti u poslu.
PRAVILNA PISMENA KOMUNIKACIJA
Ne znam za vas, ali meni kada stigne potpuno nepismeni imejl ili poruka, ja zaista (svesno ili nesvesno) dovodim u pitanje obrazovanost osobe sa druge strane. A ta osoba može biti neverovatna u svakom smislu, ali ja to verovatno nikada neću saznati. Čak i suština njene poruke neće doći do izražaja, jer će biti zamaskirana bazičnim greškama, a zbog toga možda i teže čitljiva. Samim tim i zanemarena.
Tako je i sa većinom ljudi kojima ćete slati neke imejlove, motivaciona pisma ili nešto treće.
Niko ne očekuje da budete fanatici za pravopis. Čak, slepo pridržavanje pravila može biti i kontraproduktivno i dosadno, naročito ako pišete na internetu. I svakako da će se stil i način pisanja razlikovati u zavisnosti od toga da li pišete SMS drugarici, tvit, naučni rad ili imejl kolegi, profesoru ili budućem poslodavcu.
Dovoljno je da umete da napišete jasan, koncizan imejl poštujući načelna pravila komunikacije. Da znate kako se i kome obraćate, šta želite da kažete u jasnim crtama i kako se potpisujete.
Ako bih morala da izdvojim jednu stvar koja najviše otežava čitljivost, to bi bio razmak.
Gotovo je nemoguće bez naprezanja čitati tekst koji nema razmak nakon znakova interpunkcije. Zato posle (ali nikako i pre!) svakog zareza, tačke ili nekog drugog znaka, udarite taj veliki spejs na tastaturi i uradili ste pola posla. 🙂
Za vizuelni podsetnik, pogledajte ovaj infografik Istoka Pavlovića.
VEŠTINA PREZENTOVANJA
Ma koliko da se osećaš nesigurno, trudi se da što više izlažeš i prezentuješ u svoje ime ili u ime grupe. Vremenom ćeš biti opušteniji, elokventniji, sigurniji.
Veština prezentovanja i predstavljanja sebe zaista će ti puno koristiti u životu i poslu. Možda čak i najviše od svih ostalih navedenih stavki.
Čak i da neka ideja koju imaš nije potpuno razvijena, ili da još uvek nemaš dovoljno iskustva u onome čime planiraš da se baviš, način na koji se predstavljaš i stav koji imaš može ti doneti šansu da se baš tebi poveri neki posao. To ne znači da treba lažno da se prikažeš, već da na ubedljiviji i entuzijastičniji, možda i šarmantniji način pokažeš da si vredan ulaganja.
Meni je, recimo, češće izlaganje na vežbama i predavanjima na fakultetu kasnije pomoglo da bez straha (malo treme, naravno, uvek postoji) držim predavanja i radionice pred većim brojem ljudi, ali i da ubedljivo iznesem svoje ideje i neslaganja pred punom salom direktora i rukovodilaca matične i sestrinske kompanije u kojoj sam radila, zbog čega mi je poverena rukovodeća pozicija odmah nakon stažiranja, a kasnije i dodatno unapređenje.
VOZAČKA DOZVOLA
Ako iz bilo razloga nemaš vozačku dozvolu, sada je vreme da je izvadiš.
Za dosta poslova će ti biti neophodno da si aktivan vozač. A čak i da ti ne treba svakodnevno za posao, trebaće ti da se odvezeš na neki kongres u drugom gradu, da nekoga sačekaš na aerodromu ili da odvezeš dete u školu.
Ako imaš dozvolu i nesiguran si, dosta auto-škola organizuje „osvežavanje pamćenja“. Ili zamoli nekog od roditelja ili poznanika da ti asistiraju. Pozajmi kola od nekoga i osvajaj deo po deo grada. Ili deo po deo Evrope. 🙂 Češćom vožnjom se stvara iskustvo, automatizacija, sigurnost, opuštenost i uživanje.
Možeš odlučiti i da nemaš auto, jer ti je lakše da sve obavljaš prevozom ili taksijem, ali treba da budeš sposoban da upališ kola i završiš nešto kada zatreba.
DODATNO INTERESOVANJE – SVESTRANOST
Da za trenutak postanem lajf kouč: prigrli sve što te čini srećnim. 🙂
Radi sve što te zanima i u čemu uživaš. To ne mora imati apsolutno nikakve veze sa onim od čega planiraš da zarađuješ. A svestrani ljudi su uvek interesantni.
To možeš staviti i u svoj CV ako želiš da pokažeš i neku svoju drugu, kreativnu stranu. Meni, recimo, u njemu stoji i muzička škola – klavir, ali i solo pevanje, koje sam upisala sa 24 godine jer me je tad to ispunjavalo. Nikad nije kasno i ništa nije nemoguće. Ni jedno ni drugo nema nikakve veze sa farmacijom, ali se niko od poslodavaca nije žalio. Ili mi barem nije rekao u lice. 😀
ULAGANJE U ODNOSE S LJUDIMA
I na kraju i zaista ne najmanje važno, uvek stavi akcenat na građenje kvalitetnih odnosa sa ljudima. Druženje, žurke, kongresi za studente, projekti, medicinijade (ili koja već ijada postoji na tvom fakultetu 🙂 ) u toku studija, a kasnije razni događaji, predavanja, simpozijumi, poslovna putovanja – svuda možeš upoznati različite ljude. A oni ti mogu pružiti drugačiji pogled na posao i život, nove ideje, buduće saradnje i posao. I isto to ti njima možeš dati.
Ja sam, na primer, 7 meseci stažirala na VMA i obožavala da budem tamo, ali sam htela da upoznam i klasičnu apoteku, tokom preostalih 5 meseci staža. Pisala sam neke mejlove i nijedna apoteka nije htela da me primi, jer su im trebali sveži stažeri, koji će kod njih ostati celu godinu od početka. I onda sam slučajno srela kolegu s kojim sam imala lep odnos na fakultetu, koji je zbog toga znao da sam odgovorna i entuzijasta na poslu, rekla sam mu da želim da pređem sa VMA u apoteku, on me je preporučio u direkciji velikog lanca apoteka gde je i on stažirao i ja sam od naredne nedelje počela da stažiram kod njih.
Eto kako se dobija posao preko veze. 😉
Preporuka je najlakši i najvažniji način da dođeš do posla u kome si dobar, a i da poslodavac dođe baš do najboljih kandidata.
A znam da nije lako biti opušten i prilaziti i razgovarati s nepoznatim kolegama. Ja sam po prirodi vrlo introvertna i nije mi prijatno kada se nađem na većem skupu sa potpuno nepoznatim ljudima. I zato znam kakav je to osećaj. Ne treba ništa da siliš. Samo se opusti i budi otvoren da saslušaš druge ljude i daš svoje mišljenje i izneseš pogled na temu.
Umrežavanje otvara sva vrata. Druži se i zabavljaj se. 🙂
Da li biste vi još nešto dodali? Koje od ovih aktivnosti su po vama najvažnije? Koja, možda naizgled nevažna dodatna aktivnost, je vama pomogla u nalaženju posla? Podelite ovaj tekst sa nekim za koga mislite da će mu koristiti!
* „Svi oblici upotrebljeni u gramatičkom muškom rodu odnose se podjednako i na osobe ženskog pola.“ Kao autor bloga, bolje jedna ovakva zvezdica nego najezda kosih crta u čitavom tekstu (Ako si mislio/mislila da si spreman/spremna…) 🙂
2 Komentara
Ovo nije blog amatera koji je tek tako ušao u blogerske vode. Već na prvi pogled vidi se da je u pitanju blog edukovanog profesionalca koji se najpre doooobro obavestio na temu blogova i blogovanja, kada su svi aspekti toga u pitanju i koji je postupio knjiški… iskreno, prvi put vidim primer ovako nečega: profesionalno, sistematično, bez ijednog propusta, sa svim btnim odlikama niše za koju se opredelio.
Da sam neki blogoučitelj ovaj blog bih svima pokazivala kao primer: kako treba i šta sve treba učiniti da vaš blog ima smisla, cilj, publiku i van profesionalne sfere i, naravno, željene i očekivane efekte.
Sve moje čestitke, uz puno lepih želja za postizanje svih ciljeva koje autor ima kao bloger, kao farmaceut i kao mlada žena koja zna šte hoće.
Negoslava, jako me je obradovao ovako divan komentar, hvala Vam od srca! Zaista jesam uložila puno truda i vremena u istraživanje i građenje ovog bloga i drago mi je da je neko to prepoznao. Hvala Vam još jednom!